O czym pamiętać, gdy grasz na Orliku?

O czym pamiętać, gdy grasz na Orliku?

Orliki to bez wątpienia najbardziej popularne boiska w Polsce. Wybudowane przy okazji EURO 2012 wciąż cieszą się dużym wzięciem, nie tylko w miastach, ale też znacznie mniejszych ośrodkach. Jednocześnie korzystanie z nich wymaga przestrzegania kilku prostych zasad.

Orliki różnią się od zwykłych, naturalnych boisk. Położona jest na nich sztuczna nawierzchnia, którą dodatkowo wysypano małymi kawałkami gumy. Tym samym gra na Orliku jest zupełnie inna od tego, co czeka nas na prawdziwej trawie. Korzystanie z identycznych zasad w obu tych miejscach nie wydaje się więc rozsądnym pomysłem.

  • Odpowiednie obuwie – Korki z metalowymi wkrętami są na Orlikach surowo zabronione. Z jednej strony niszczą sztuczną murawę, z drugiej zaś stanowią niebezpieczeństwo, a przecież na Orlikach gra się głównie amatorsko. W związku z tym zawodnicy powinni wyposażyć się w halówki, turfy lub buty z plastikowymi i okrągłymi korkami. Ten rodzaj obuwia pozwala na bezpieczną grę. Turfy oraz specjalistyczne korki są zaś szczególnie przydatne, gdy Orliki nasiąkną wodą deszczową, gdyż pozwalają na utrzymanie komfortowej przyczepności. Halówki natomiast można wykorzystać do grania na innych nawierzchniach.
  • Brak wślizgów – Wślizgi na Orliku to nie jest dobry pomysł. Ryzykujemy nie tylko zdrowiem osoby, której próbujemy w ten sposób odebrać piłkę, ale również swoim własnym. Jako się rzekło – nawierzchnia na Orlikach jest wyłożona gumowymi drobinkami, które łatwo zdzierają skórę, mogą nawet doprowadzić do krwawienia. Z tego względu podczas wielu zawodów na Orlikach wślizgi są odgórnie zakazane i traktowane jako faul.
  • Zadbaj o nawodnienie – Specyficzna nawierzchnia Orlików sprawia, że boisko nagrzewa się bardziej niż naturalne. W wypadku uprawiania jakiegokolwiek sportu nawodnienie jest istotne, ale jeśli chodzi o grę na Orliku, to staje się ono konieczne. W innym razie nasze ciała nie będą w stanie dostosować się do bardzo wysokich temperatur.
  • Zmiany są konieczne – Orliki posiadają boiska znacznie mniejsze niż pełnowymiarowe, które spotykamy na stadionach. Tym samym intensywność gry jest większa, a przecież nierzadko zawodnicy decydują się na granie przez pełne 90 minut. Jeśli nie mamy zmienników, a kopiemy w wysokiej temperaturze, to ryzykujemy nadmiernym przemęczeniem. Warto więc, aby drużyny składały się z przynajmniej dwóch lub trzech graczy więcej, dzięki czemu możemy przeprowadzić szybkie zmiany i złapać nieco koniecznego oddechu.

Jeśli będziemy stosowali się do powyższych zasad, to gra na Orliku stanowi zdrową formę aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Regularna gra w piłkę nożną poprawia kondycję fizyczną, zwiększając wydolność układu krążenia, wzmacniając mięśnie i ogólną wytrzymałość. Intensywne bieganie wzmacnia serce i układ krążenia, co obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto aktywność pomaga w redukcji stresu, dzięki czemu poprawia się samopoczucie psychiczne. Endorfiny uwalniane podczas wysiłku fizycznego działają jak naturalne środki przeciwbólowe i poprawiają nastrój. Nie musicie się również obawiać, że podczas gry ominą was najważniejsze wydarzenia sportowe, gdyż te możecie śledzić za pomocą kodu promocyjnego STS od Meczyki.

Podobne wpisy